Vzpomínka na Ing. Janku Buchlovičovou

Teď už jsou to dva týdny, kdy nás (kteří jsme ještě pořád tady na zemi) dne 3. 11. 2020 opustila výborná  kamarádka, vynikající organizátorka a vodárenská profesionálka tělem i duší Ing. Janka Buchlovičová.

Pořád se s tím není lehké smířit a napsat k této smutné události alespoň krátkou vzpomínku.

Janka absolvovala katedru technologie vody a prostředí VŠCHT Praha v roce 1983. Jsme tedy s několikaletým odstupem vlastně spolužáci. Už od začátku devadesátých let byla výraznou osobností ve firmě Hydrotechnológia Bratislava, s.r.o., kde se postupně ukazovaly její úžasné organizační schopnosti. Stala se z ní krok za krokem naprosto jednoznačně hlavní organizátorka vodárenského konferenčního života na Slovensku.

Když v roce 2012 založila vlastní firmu VodaTim s.r.o., doslova rozkvetla osobně i pracovně do podoby, kterou jsem osobně velmi obdivoval. A to ne proto, že jsme vlastně vytvořili neformální a kolegiální organizační partnerství při organizování odborných vodárenských akcí. Už i název její vlastní firmy byl předurčením pro výbornou profesní spolupráci. Janka se např. hned stala členkou přípravného výboru konferencí Pitná voda v Táboře a dohodli jsme střídání těchto největších vodárenských akcí v Česku a na Slovensku. Vždy jeden rok Trenčianské Teplice, další rok Tábor. Vzájemně jsme si pomáhali a tento organizační tandem byl pro nás velikou vzpruhou.

Musím ale dodat, že Janka toho stihla mnohem víc a vůbec nechápu, jak to dělala, že toho tolik zvládala. Do poslední chvíle jsem ji za to obdivoval a to i v době, kdy zápolila s vleklou nemocí. Její energie se mi jevila nevyčerpatelná.

Když jsme kvůli organizačním důvodům před pár roky ukončovali činnost ČSAVE (Československé asociace vodárenských expertů) a spojili se s CzWA (The Czech Water Association), Janka se chopila iniciativy a doslova ze země „vydupala“ založení Slovenské asociace vodárenských expertů a stala se po zásluze její předsedkyní. Kdo si dovede představit, kolik je za podobnými aktivitami práce, musí společně se mnou smeknout před tím, co všechno dokázala. A to při tom, že všechno toto dělala bez zázemí velké firmy či státního rozpočtu.

Odchod Janky je nenahraditelnou škodou pro slovenské i české vodárenství. Je na nás, abychom se pokusili pokračovat v tom, co všechno Janka zastala, když nás tu teď nechala samotné. Ať to může znít jakkoli nadneseně, Janka dokázala využít pro dobro lidí kolem pitné vody svých vynikajících organizačních schopností a zásadní měrou se podílela na tom, abychom pozitivně využívali toho, že je nás dohromady vlastně pořád 15 milionů, kteří si rozumíme a nepotřebujeme k tomu překladatele.

Příklad Janky jako neúnavného, odborně zdatného a úspěšného člověka a vždy pozitivní osobnosti je vzorem pro nás všechny. Krásné vzpomínky tady s námi zůstanou a ke společným zážitkům, plným legrace a dobré pohody, se budeme moc rádi pořád vracet …

 

Petr Dolejš

 


Kontakty

W&ET Team
doc. Ing. Petr Dolejš, CSc.

Telefon: +420 603 440 922
E-mail: petr.dolejs(a)wet-team.cz

Písecká 2
370 11 České Budějovice
CZECH REPUBLIC