Vzpomínka na Ing. Janku Buchlovičovou

Teď už jsou to dva týdny, kdy nás (kteří jsme ještě pořád tady na zemi) dne 3. 11. 2020 opustila výborná  kamarádka, vynikající organizátorka a vodárenská profesionálka tělem i duší Ing. Janka Buchlovičová.

Pořád se s tím není lehké smířit a napsat k této smutné události alespoň krátkou vzpomínku.

Janka absolvovala katedru technologie vody a prostředí VŠCHT Praha v roce 1983. Jsme tedy s několikaletým odstupem vlastně spolužáci. Už od začátku devadesátých let byla výraznou osobností ve firmě Hydrotechnológia Bratislava, s.r.o., kde se postupně ukazovaly její úžasné organizační schopnosti. Stala se z ní krok za krokem naprosto jednoznačně hlavní organizátorka vodárenského konferenčního života na Slovensku.

Když v roce 2012 založila vlastní firmu VodaTim s.r.o., doslova rozkvetla osobně i pracovně do podoby, kterou jsem osobně velmi obdivoval. A to ne proto, že jsme vlastně vytvořili neformální a kolegiální organizační partnerství při organizování odborných vodárenských akcí. Už i název její vlastní firmy byl předurčením pro výbornou profesní spolupráci. Janka se např. hned stala členkou přípravného výboru konferencí Pitná voda v Táboře a dohodli jsme střídání těchto největších vodárenských akcí v Česku a na Slovensku. Vždy jeden rok Trenčianské Teplice, další rok Tábor. Vzájemně jsme si pomáhali a tento organizační tandem byl pro nás velikou vzpruhou.

Musím ale dodat, že Janka toho stihla mnohem víc a vůbec nechápu, jak to dělala, že toho tolik zvládala. Do poslední chvíle jsem ji za to obdivoval a to i v době, kdy zápolila s vleklou nemocí. Její energie se mi jevila nevyčerpatelná.

Když jsme kvůli organizačním důvodům před pár roky ukončovali činnost ČSAVE (Československé asociace vodárenských expertů) a spojili se s CzWA (The Czech Water Association), Janka se chopila iniciativy a doslova ze země „vydupala“ založení Slovenské asociace vodárenských expertů a stala se po zásluze její předsedkyní. Kdo si dovede představit, kolik je za podobnými aktivitami práce, musí společně se mnou smeknout před tím, co všechno dokázala. A to při tom, že všechno toto dělala bez zázemí velké firmy či státního rozpočtu.

Odchod Janky je nenahraditelnou škodou pro slovenské i české vodárenství. Je na nás, abychom se pokusili pokračovat v tom, co všechno Janka zastala, když nás tu teď nechala samotné. Ať to může znít jakkoli nadneseně, Janka dokázala využít pro dobro lidí kolem pitné vody svých vynikajících organizačních schopností a zásadní měrou se podílela na tom, abychom pozitivně využívali toho, že je nás dohromady vlastně pořád 15 milionů, kteří si rozumíme a nepotřebujeme k tomu překladatele.

Příklad Janky jako neúnavného, odborně zdatného a úspěšného člověka a vždy pozitivní osobnosti je vzorem pro nás všechny. Krásné vzpomínky tady s námi zůstanou a ke společným zážitkům, plným legrace a dobré pohody, se budeme moc rádi pořád vracet …

 

Petr Dolejš

 


Konference Pitná voda v Táboře - nový termín v roce 2021!!!

Konference Pitná voda v Táboře byla úspěšně přeložena na nový termín v roce 2021.

Konference začne tradičně v pondělí 3. 5. 2021 večer panelovou diskusí a bude končit ve čtvrtek 6. 5. 2021 v poledne.

 

Již teď se na Vás všechny těšíme.


Konference Pitná voda 2020 – zrušení náhradního termínu konání 30. 11. – 3. 12. 2020

Vzhledem k situaci jsme se rozhodli, že náhradní termín konference, který byl vyhlášen na dny 30. 11. – 3. 12. 2020 rušíme. Chtěli bychom, aby konference mohla proběhnout v klidné a bezrouškové atmosféře tak, jako ji známe a máme rádi z minulých ročníků.

 

Prosíme všechny autory příspěvků, aby nám průběžně potvrdili, že v programu konference zůstávají. Samozřejmě posunujeme i termín pro odevzdání příspěvků do sborníku. Včas oznámíme nový termín pro zaslání příspěvků, nicméně je možné počítat s tím, že bude přibližně 6 týdnů před budoucím zahájením konference.

 

Za všechny organizátory i členy přípravného výboru se těšíme v Táboře ve zdraví na viděnou v roce 2021.


 

Program konference pro původní termín 30.11. - 3.12. 2020 je ke stažení ve formátu *.pdf - zde(aktualizováno 16.9. 2020)

 


Vodní hospodářství 5/2020 - aktuální příspěvek

Článek z časopisu Vodní hospodářství, 5/2020 s názvem "ÚV Bedřichov se stává evropskou referencí výborné úrovně našeho vodárenství" si můžete stáhnout ZDE ve formátu *.pdf.


Rozhovor

V souvislosti s přípravou konference Pitná voda 2020 si Vás dovolujeme upozornít na starší rozhovor s doc. Ing. Petrem Dolejšem, CSc. v časopisu Vodní hospodářství 9/2019 o připravovaném 15. ročníku této konference (zde)   Byli jsme u toho ... Seminář Voda pro 3. tisíciletí v Senátu PČR (SOVAK 12/2019)

Wanner J.: Seminář Voda pro 3. tisíciletí v Senátu PČR. Sovak č.12, 2019, s. 16-18.


Rozhovor o konferenci Pitná voda v Táboře 2020

Rozhovor s doc. Ing. Petrem Dolejšem, CSc. v časopisu Vodní hospodářství 9/2019 o 15. ročníku konferencie Pitná voda v Táboře, která nás čeká v příštím roce, si můžete stáhnout na tomto odkazu


Konference SOVAK "Provoz vodovodů a kanalizací 2018"

Dostalo se nám cti být pozváni k přednášce na konferenci SOVAK "Provoz vodovodů a kanalizací 2018" v Brně. ZDE je program konference.


Článek v časopise Vodohospodársky spravodajca o konferenci v Táboře 2018

O Táborské konferenci vyšel článek ve Vodohospodárskom spravodajci 9-10/2018, jkterý si můžete přečíst zde


Článek v časopise Vodním hospodářství - Jak přenášet do praxe inovace procesů úpravy vody?

Zde si můžete stáhnout článek doc. Dolejše z časopisu Vodní Hospodářství 5/2018 s názvem "Jak přenášet do praxe inovace procesů úpravy vody?".

 

  1 / 2   následující stránka
Kontakty

W&ET Team
doc. Ing. Petr Dolejš, CSc.

Telefon: +420 603 440 922
E-mail: petr.dolejs(a)wet-team.cz

Písecká 2
370 11 České Budějovice
CZECH REPUBLIC